На 2 април, рожденния ден на Ханс Кристиян Андерсен, обявен и за световен ден на детската книга, бе окрито и тринадесетото издание на Похода на книгите. Главен организатор е Асоциация “Българска книга”, които организиран редица важни и съществени културни и литературни събития.
Това, което се случва на литературната сцена и конкретно на Похода, показва че политическата върхушка с удоволствие яха “модния тренд”, но лично аз се съмнявам на нощните им шкафчета да има книги. По-скоро наподобяват онази картина от неизвестен дрон с намесена Мата Хари.
И все пак тези политици, които в повечето случаи се държат като гамени, с радост позират с книга в ръка, до писател, до поет, до човек, който е отдал живота си на книгите. Можем ли да сравним “под патронажа на Илияна Йотова” с делото, което един Христо Блажев прави?
Можем ли да сравним един софийски общински съветник, които е от тази пасмина, която месеци не избра свой председател, заради долни игрички за парички, с един издател, писател, творец и изобщо рицар на книгата като Явор Цанев?
А какво ще кажете за “Десант на книгата”? Инициатива от доброволци и ентусиасти, които правят литературна традиция и в Русе.
И като казвам рицар същите организатори са зад “Рицар на книгата” – още една иницатива, която бих нарекъл спорна, но не тя е тема на днешната ми публикация.
В щатите съществува един термин – “outlaw”. Той не се отнася за буквалното “извън закона”, а за свободата и правото да правиш изкуство – музика, литература, рисуване и т.н. – по свой собствен начин без да те е еня какви са “трендовете”, кой ще те прочете, кой ще дойде на изложбата ти, кой какво мисли. Т.е. да твориш така, както ти успещаш изкуството.
Безкрайно належащо е в България също творците да станат независими. Независими от политиката, независими от асоциации, финансиране, нпо-та и т.н., за да стигнем до едно по-истинско и реално изкуство. Защото то е стойностното и смисленото. Това, което ще остане след нас.
Освен, ако целта на твореца не е да има снимка с риалити звезда, да се тагне на лъскаво събитие или да се докопа до тази или онази награда.
Валентин Попов-Вотан
главен редактор
Валентин Попов е български писател, носител на редица значими национални и международни отличия за проза и поезия. Негови творби могат да се прочетат на български, английски и италиански.