Ревю "Хиляда сияйни слънца"

“Хиляда сияйни слънца” – Халед Хосейни

През 2007 година, 4 години след огромния успех на “Ловецът на хвърчила”, излиза романа “Хиляда сияйни слънца” на Халед Хосейни – автор с афганистано-американски произход. Втората книга Халед веднага привлича интереса на критика и публика и става водещ в класацията за най-продавани книги на New York Times.

Дълго се съпротивлявах на прочита на книга, поради вроденото ми убеждение, че всичко “модерно” и мейнстрийм няма стойност и истински качества. Но сега вече съм убеден лично, че изключението потвърждава правилото.

Сюжет на “Хиляда сияйни слънца”

В едно интервю Халед Хосейни казва, че вдъхновение за него са били бурките. При завръщането си в Кабул, където не е бил от дете, той наблюдава жените, носещи бурки. И наистина, в основата на романа са жените, тяхната съдба в един чисто човешки план, съдба – съшита от мечти и надежди, страхове и порядки и културно-полова предопределеност.

Сюжетът проследява две основни съдби – тази на Мариам и Лайла, чието детство е безрадостно, но чиито пътища се преплитат във възел в дома на Рашид, за да скъсат със старото и да дадат поне някаква надежда в отчайващата културно-политическа ситуация, разърсваща Афганистан от 60-те години до новия век. Същевременно, покрай житейските перипетии на Мариам и Лайка, читателят проследява и раздаването на късите клечки на техни близки и познати, за да бъде смазан от реалността, в която жителите на ислямската държава са принудени да съществуват. Макар че дори думата “съществуват” е твърде силна за битуването на обикновените хора. Цялата предопределеност, липсата на надежда, неспособността всеки да кове бъдещето си на база на това какво умее и обича да прави, наистина е смазваща. Книгата е тежка. Тъжна и всяка страница се преглъща с трудност, въпреки невероятното майсторство на Халед Хосейни да разказва и описва, да потапя в ежедневието, подобно на приказка от “Хиляда и една нощ”.

Тематика на “Хиляда сияйни слънца”

Основната тема в романа “Хиляда сияйни слънца” на Халед Хосейни е положението на жените в Афганистан през двадесети и двадесет и първи век. Те са втора ръка хора – дискриминирани по всички възможни начини, насилвани, жестоко наказвани, използвани и онеправдани.

Естествено от тази тематика следва и другата – семейството – това, което се гради от жените, но над което властва мъжа със своите пороци, крайни възгледи, закостенялост, грубост и … отново жестокост.

Това, което допълва, но и изгражда предходините теми, е отношението образование – религия. Последното е и цялостен фон, който в един случай помага за оцеляване, в друг случай служи за оправдание на насилие и жестокост, ограничен мироглед и безрадостна съдба.

Стилистика на “Хиляда сияйни слънца”

Безпрекословно героите в романа са токова живи и истински, че читателят сякаш се намира в техните тела, симпатизира им, чувства заедно заедно с тях, страда и се радва. Изключителното майсторство на Халед Хосейни умело описва далечни градове и времена, които (дано) никога не ще се върнат и, отново ще спомена, умело преплита съпътстващи сюжетни линии с основните, за да разкрие една огромна картина, в която читателят е пълноправен участник в романа.

Лично мнение за “Хиляда сияйни слънца”

Невероятен роман, от който всеки би могъл да научи много, или най-малкото да се обогати емоционално. Книгата би следвало да се изучава в училище, за да покаже грешките, които никога не трябва да допускаме като общество. “Хиляда сияйни слънца” е определено един от най-великолепните романи, до които съм се докосвал.

Всяка улица в Кабул омайва взора,
през пазарищата керваните на Египет минават.
Не би могъл да преброиш луните, що греят по нейните покриви,
нито хилядите сияйни слънца, що се крият зад нейните стени.

из “Кабул” на Саиб Тебризи

Оценка:

6+/6

Хиляда сияйни слънца by Khaled Hosseini | Goodreads

Валентин Попов-Вотан

главен редактор

Валентин Попов е български писател, носител на редица значими национални и международни отличия за проза и поезия. Негови творби могат да се прочетат на български, английски и италиански.

www.val-popov.com

Валентин Попов-Вотан
65 Views

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!