“Училище за добро и зло” на Соман Чейнани излиза на българския пазар през 2018 година с логото на издателство “Сиела”, а преводач е Надя Златкова. Серията е от 6 книги: Книга 2 е “Свят без принцове”, книга 3 “И заживели щастливо”, книга 4 “В търсене на слава”, книга 5 “Кристалът на времето” и книга 6 “Единственият истински крал”.
А след първата част, дойде ред да обърна внимание и на “Свят без принцове” с надежда, че фабулата и стила на автора са се развили.
Сюжет на “Училище за добро и зло: Свят без принцове”
След като в предходната книга Софи и Агата успешно преживяха “обучението” си и се завърнаха родното си село, сега ги виждаме като герои. Мечтата на Софи е сбъдната. Има издигнат нейн паметник, всички я обичат и боготворят. Само едно нещо не е, както би ѝ се искало. Очертава се баща ѝ да се ожени повторно, а Софи обожава майка си, от чиято смърт все още страда. Тя намира утеха в компанията на Агата и в крайна сметка се примирява с решението на баща си. Идва сватбеният ден, всичко е готово, но…
Дали краят на приказката им удовлетворява Агата? Дали щастливият завършек на историята на двете момичета от книга 1 е реален или някой може да наруши щастието им.
Вратите на добре познатото им училище за добро и зло отново се отварят за двете приятелки, за да открият, че то не е същото. Тяхната победа е нарушила баланса в света на приказките, кулите не са вече за добро и зло, а моста между тях е разрушен. В едната кула са всички принцове, които мечтаят за реванш срещу момичета. А последните желаят да направят момчетата роби. Какво ще изберат да направят Софи и Агата този път? Ще напишат ли друг финал?
Тематика на “Училище за добро и зло: Свят без принцове” от Соман Чейнани
Светът е сложно нещо, а този на приказките определено е объркан. Възможно ли е да има история без добри и лоши герои? Има ли смисъл саможертвата в името на приятелството, ако тя ще разруши баланса между добро и зло? Грешните решения могат ли да доведат до щастлив край и обратното. Соман Чейнани отново разглежда такива сериозни въпроси през призмата на причудливи приключения и отношения между героите в романа си. Силата на приятелството, силата на любовта, покварата на омразата са част от разглежданите теми.
Стилистика на “Училище за добро и зло: Свят без принцове” от Соман Чейнани
Стилово “Свят без принцове” е една идея по-добре от книга 1, може би, защото героите вече бяха въведени и тяхната мотивация беше ясна. В плоскостта на действието в книга 2 образите на Софи и Агата са развити задоволително и вече са далеч по-пълнокръвни и действителни, което важи и за съпътстващите ги второстепенни герои. Интересна хрумка е идеята със сините пеперуди-шпиони и роклята на новата директорка.
Лично мнение за “Училище за добро и зло: Свят без принцове” от Соман Чейнани
Може би свикнал със стила на Соман Чейнани след първата книга, този път значително по-лесно и уверено се потопих в историята, която отново ме върна в училището за добро и зло. Абстрахирайки се от това, че съм подготвен, отново ми липсваше по-голямата дълбочина в отношенията между героите и техните образи, както и майсторско описание на средата – синята гора, двете променени кули, разрушения мост помежду им и др. Финалът също би могъл да бъде по-въздействащ и силен. Но като цяло – “Свят без принцове” надгражда общото впечатление.
Оценка:
3.5/6
Свят без принцове (Училището за Добро и Зло, #2) by Soman Chainani | Goodreads
Валентин Попов-Вотан
главен редактор
Валентин Попов е български писател, носител на редица значими национални и международни отличия за проза и поезия. Негови творби могат да се прочетат на български, английски и италиански.
