Приказка за магията и живота: „Лечителката и рунтавата ѝ котка“

Приказка за магията и живота

Приказка за магията и живота: „Лечителката и рунтавата ѝ котка“

„Лечителката и рунтавата ѝ котка“ е завладяваща творба, която съчетава фантазия, мъдрост и интроспекция (1). Тази книга, редактирана от Антонио Копола, ни отвежда в свят, в който реалното се смесва с въображаемото, разказвайки историята на Теодора, възрастна лечителка, която в компанията на своята вярна котка Мурка се изправя пред предизвикателствата на стареенето, болестта и самотата.

Разказът се развива в постапокалиптична вселена, където следите от ядрена война са оставили човечеството в състояние на несигурност и реконструкция. В основата на историята обаче са устойчивостта и надеждата, въплътени във връзката между Теодора и нейната котка. Тази уникална симбиоза се превръща в основната тема на книгата, съчетаваща елементи на магически реализъм и емоционална интроспекция.

Историята

Историята започва с Теодора, вече възрастна и оттеглена от активен живот в малка къща в планината, наслаждавайки се на спокойствието на последните си дни. Къщата ѝ е скромна, но приветлива, заобиколена от природа и от тишина, прекъсвана само от спомени и съзнанието за минаващото време. Нейната самота е нарушена от пристигането на стар приятел, котката Мурка, която се появява отново след петдесет години, носейки със себе си тежестта на своите девет живота. Техният диалог разкрива дълбока и мистична връзка, в която Мурка споделя своите преживявания като скитник и авантюрист, разкривайки изненадващи и понякога болезнени подробности от миналите ѝ животи.

Околният свят, опустошен от минали войни, е описан чрез опита на Теодора, която си спомня дните, когато е лекувала ранените по време на Съпротивата и се е борила с опустошенията на войната. Разказът е обогатен с фантастични елементи, когато Теодора и Мурка преминават през проход към друг свят, паралелен свят, в който и двете се подмладяват и трябва да се изправят пред нови приключения. Тук те срещат странни рицари и магически същества и са въвлечени в мисията да спасят болен принц. Предизвикателствата, пред които са изправени, тестват не само медицинската мъдрост на Теодора, но и способността ѝ да се адаптира към изцяло нова и мистериозна среда.

За автора

Авторът Валентин Михайлов е роден на 11 април 1972 г. във Враца, България, и живеещ в Скафати, Италия, е известен с работата си като писател и преводач под псевдонима Контадин Кременски. Михайлов е единственият преводач на български език на произведенията на Джованино Гуарески. Той е и автор на поредицата „Паралелен свят“, състояща се от десет книги, като „Лечителката и рунтавата ѝ котка“ е първи том от поредицата. Тази книга е номинирана за наградата за най-добър дебютен научнофантастичен роман на Еврокон 2022. Разказите на Валентин Михайлов са награждавани в различни конкурси в България и Италия и са публикувани в няколко сборника. Освен това Михайлов отговаря за хумористичната рубрика на списание “LitDeSign”.

Произведението се радва на значителен успех и по време на участието си в изданието Napoli Città Libro 2024, където привлича вниманието на много читатели и критици, затвърждавайки още повече репутацията на Михайлов като талантлив автор в съвременната литература.

Ето някои отзиви от читатели, които изразяват мнението си за книгата на Контадин Кременски:

„Шедьовър на интроспекция и магия. Връзката между Теодора и Мурка е разказана с рядка деликатност, което прави тази история незабравима.” Масимо Б.
„История, която перфектно съчетава магическия реализъм с дълбочината на човешките чувства. Всяка страница е едно пътуване между светове и емоции.” Тициана Де Роси.
„Способността на Михайлов да създаде толкова жив и завладяващ паралелен свят е необикновена. Тази книга ме държеше залепен от първата до последната страница.” Пол С.
„Четиво, което докосва сърцето, изследвайки дълбоки теми като старостта и смъртността с нотка на магия и ирония.“
„Теодора и Мурка са герои, които остават в сърцето. Тяхното приключение е колкото увлекателно, толкова и трогателно. Силно препоръчително!” Д-р Паоло де Винсентис.


(1) Интроспекция е съзерцаване на себе си и е противоположна на екстроспекцията, това е наблюдение на неща вътре в самия себе си. Може да се използва за синоним на саморефлексия. Тя е метод за наблюдение състоянията на съзнанието на субект от самия него.

По материали от италианска медия.

Валентин Попов-Вотан

Валентин Попов-Вотан

главен редактор

Валентин Попов е български писател, носител на редица значими национални и международни отличия за проза и поезия. Негови творби могат да се прочетат на български, английски и италиански.

www.val-popov.com

96 Views

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!